укр

eng

Категорії сайту

Головна Топ 10 Аналітика
Ціни Обсяги Виробництво
Новини Про нас Контакти

 

Соціальні мережі

Виробництво спаржі в Україні: вигідна інвестиція чи суцільна проблема?

Виробництво спаржі в Україні сьогодні демонструє стрімкі темпи зростання. Багато фермерів інвестують в спаржеві проекти, вважаючи, що саме цей напрямок очолює список найбільш перспективних «ніш» овочевого бізнесу. Відносно низька собівартість і досить високі ціни на спаржу в роздрібних мережах - головні аргументи, до яких схиляються  українські фермери в ухваленні рішення. В  той саме час компанії, які вже мають  певний  досвід у вирощуванні та маркетингу спаржі в Україні, кажуть, що далеко не все так просто на цьому ринку.

За оцінками експертів, на сьогоднішній день українці вирощують спаржу приблизно на 70-80 га, на частку комерційних проектів  припадає  30-36 га. За  останні 5 років площі під спаржею в Україні потроїлися, тим не менш,   цього поки що не помітно  не тільки в світовому, а й в європейському масштабі.

Як повідомляє «Інфо-Шувар»,  абсолютним лідером  з  вирощування спаржі у світі сьогодні є Китай, в цій країні площі під спаржею  становлять  65 тис. га. На другому і третьому місцях знаходяться США і Німеччина з площею 58 тис. га і 26 тис. га, відповідно. Сумарно в країнах ЄС спаржеві плантації складають близько 60 тис. га, а річний обсяг виробництва п дорівнює 250 тис. тонн. Цей  регіон є абсолютним лідером за темпами збільшення виробництва в світі, тут врожай спаржі щорічно збільшується на 9-12% як за рахунок розширення площ, так і за рахунок зростання врожайності. Найвищу врожайність в Європі сьогодні збирають фермери Польщі (12-15 тонн / га), для порівняння в Україні цей показник майже в 3 рази нижче.

Клімат України дозволяє вирощувати цю культуру практично на всій території країни, за підрахунками галузевих експертів в 2016 році Україна зібрала близько  120-150 тон спаржі. Але закладка комерційного проекту - це досить дороге задоволення з відносно великим періодом окупності: вартість розсади на 1 га спаржі   складає близько $ 8 тис, а перший промисловий урожай з комерційної плантації можна зібрати тільки на третій рік.  Це дуже  стримує розвиток виробництва спаржі в країні.

«Великою  проблемою у розвитку даного напрямку в Україні є відсутність якісної розсади спаржі вітчизняного виробництва. Практично всі комерційні проекти спаржі використовують дуже дорогу імпортну розсаду. Сьогодні таке задоволення собі можуть дозволити поодинокі фермери України - розповідає Вадим Дудка, директор компанії «АгроАналіз» - Реальні перспективи зростання промислового виробництва цієї культури будуть можливі  у разі відкриття іноземними виробниками розсади і власних  розплідників в Україні.  Це  дасть можливість суттєво знизити ціни. Саме так зробили  іноземні виробники  розсади ягідних культур.  Це  дуже поліпшило  життя українським фермерам  і допомогло розвитку  вітчизняної ягідної галузі».

Ще одним каменем спотикання є специфіка споживання цієї продукції. Експерти запевняють, що, культура споживання спаржі в Україні знаходиться на самому початковому етапі свого розвитку, багато українців мають дуже віддалене уявлення про цей продукт і зовсім не вміють його використовувати.

«Наша компанія вже 8 років займається вирощуванням спаржі і я можу  твердо  сказати, що продавати спаржу в Україні - це ціле мистецтво, якому нам довелося вчитися самостійно. - Розповідає Лариса Боден, засновник компанії «Агрофокус» - Більшість українців дуже слабо знайомі зі спаржею, їх знання обмежуються тим, що це продукт дуже корисний, але правильно його приготувати вміють одиниці. Основна наша цільова група - люди, з доходом середнім і вище середнього рівня, які можуть собі дозволити подорож  в інші країни.  Більшість наших покупців  вперше спробували спаржу в ресторанах за кордоном , саме вони наразі є  трендсетерами в нашому суспільстві. Для них зниження ціни на 20 грн не є дуже принциповим, якщо вони вирішили приготувати на вечерю або ланч щось нове. Крім того  до спаржі потрібні соковите м'ясо або риба, соус з 4 яєць і якісного вершкового масла, можливо оливкова олія для зеленої спаржі і пармезан. І звичайно, правильне вино! Спаржа - це делікатес тих, хто любить і розуміє смачну їжу.»

«Багато фермерів, закладаючи плантації під спаржею, не особливо заглиблюються в нюанси маркетингу цієї продукції, хоча це питання потрібно вивчати в першу чергу. У розпал сезону на оптових ринках з'являється пропозиція спаржі, яку ліпше назвати сировиною ніж продуктом. Вона не обрізана, не упакована належним чином. Таку спаржу фермери   готові продавати в 2-3 рази дешевше-аби продати. Це дуже непрофесійний підхід, який обов'язково приведе до зниження ціни на внутрішньому ринку і робить неможливим вихід на зовнішній ринок. А без експорту цей бізнес розвивати дуже складно. - розповідає Антон Остромецький, комерційний директор компанії «АгроФокус».

Необхідно відзначити, що спаржа має один з найвищих експортних потенціалів в плодоовочевому бізнесі України. Вирощування і збирання спаржі пов’язані  з  використанням  ручної праці, яка у нас помітно дешевше, ніж в ЄС. Крім того споживання спаржі в розвинутих країнах Європи незрівнянно вище ніж в нас та інших країнах СНД.    

 «ЄС є одним з найбільш зручних і перспективних ринків збуту для української спаржі. Цей регіон вже багато років залишається нетто-імпортером спаржі: при стабільних темпах зростання внутрішнього виробництва  ЄС щороку додатково закуповує на зовнішньому ринку близько 50 тис. тонн цієї продукції. Це в 400 разів більше ніж  загальний врожай  спаржі в Україні! При цьому споживання імпортної спаржі в ЄС щорічно збільшується на 10-15%, а експорт не перевищує 2 тис. тонн – розповідає Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи.

Але вихід на Європейський ринок досить тернистий через дуже складне  конкурентне середовище.  Багато хто з українських фермерів помилково вважає, що привабливість ринку ЄС обумовлена насамперед стабільно високою ціною. За даними компаній, які  вже знайомі з особливостями експорту спаржі ,  ціна на європейську спаржу в ЄС суттєво не відрізняється від української, а де коли навіть буває нижчою.  Крім того, системна робота з європейськими покупцями - це стабільні відвантаження  певного обсягу дуже якісного товару, що має на увазі додаткові витрати на обрізку і упаковку спаржі.

«Експорт спаржі може бути економічно обґрунтованим тільки у разі, якщо разовий обсяг поставки дорівнює не менше 2 тонн. Зібрати і підготувати до експорту стільки спаржі сьогодні можуть собі дозволити лише кілька українських господарств. Особисто ми йшли до цього майже 8 років  -розповідає  Анон Остромецький – Для виходу на  роздрібні мережі  ЄС мінімальний  разовий обсяг взагалі  становить  10 тонн , при цьому постачання повинне  відбуватись кожного тижня протягом кілька місяців поспіль. Це дуже серйозні зобов'язання, і потрібно відверто зізнатися, що самостійно виконувати ці вимоги  українські фермери ще не готові».

В тім галузеві експерти  впевнені, що експорт є невід’ємною складовою бізнесу  з вирощування спаржі в Україні, бо попит на цю продукцію на внутрішньому ринку не є еластичним через дуже обмежене коло потенційних споживачів.

« Цей бізнес повинен ґрунтуватись  на системних продажах з обов’язковою експортною складовою, інакше ніяк. В межах України системно продавати спаржу дуже важко. Слід пам’ятати, що це дуже делікатний товар,  який «вмирає» на необладнаній вітрині супермаркету за 2 доби. Наразі тільки дві мережі в Україні мають відповідне обладнання, але навіть за таких умов обсяги продажів в нас дуже низькі через відсутність культури споживання в Україні. Саме тому вихід на ринок більшого  споживання є принциповим  для українських виробників спаржі-розповідає Антон Остромецький. 

Зателефонуйте нам

+38 032 456 7887+38 067 123 3219
Замовити

Ваша заявка успішно прийнята!

Очікуйте дзвінок оператора..

Будь-яке використання матеріалів цього сайту дозволяється лише за умов прямого гіперпосилання на info.shuvar.com

закрити

закрити