укр

eng

Категорії сайту

Головна Топ 10 Аналітика
Ціни Обсяги Виробництво
Новини Про нас Контакти

 

Соціальні мережі

Що дасть Україні ринок землі – експерти

Україна має всі шанси отримати новий драйвер змін і зростання економіки вже цього року.

Вільний ринок землі може залучити в Україну в найближчі два-три роки багатомільярдні інвестиції, змінити діловий ландшафт і перезапустити аграрний сектор, перетворивши відразу дві нагальні проблеми на реальні можливості і перспективи.

Перша - заморожені 27 мільйонів гектарів, які знаходяться в приватних руках майже 7 мільйонів громадян.

І ці власники паїв обмежені в правах. Вони не можуть розпоряджатися своєю землею - продавати або віддавати в заставу під кредити. Тільки передавати в оренду.

Це практично на корні вбиває будь-яку можливість залучити довгі гроші для малого і середнього бізнесу і розв'язує руки великим агрохолдингам. Ті, озброївшись популістськими гаслами і залучаючи міжнародні кредити, на даний момент орендують до 10 млн га із загального земельного банку в 32 га.

У розвинених економіках світу сільське господарство будується на малому і середньому бізнесі. Якщо ринок в Україні буде відкрито, власники землі зможуть вирішити потреба в кредитних заставних механізмах для розвитку свого сільськогосподарського виробництва. Банки не раз висловлювали інтерес і готовність підтримати українського фермера. Але для цього він повинен отримати право розпоряджатися своєю власністю - землею.

Потрібні чіткі і прозорі правила гри

Є кілька способів, щоб залучити дрібним і середнім підприємствам довгий і дешевий кредит, пояснює експерт із земельних питань Українського клубу аграрного бізнесу (УКАБ) Роман Граб.

«Один з очевидних варіантів - здешевлення кредитів шляхом оплати державою частини процентної ставки», - вважає він.

Але для видачі дрібним виробникам дешевших кредитів необхідно переконати банки, що земля має високу ліквідність і при цьому вартість такої застави може бути легко стягнута, а права банку будуть захищені.

Ще одним варіантом пільгового кредитування може стати продаж державної землі дрібним фермерам в розстрочку на 20 років. Це буде стимулювати зростання і розвиток приватних виробників, вважає Граб.

Разом з когортою інших представників громадськості, бізнесу, реформаторського сектора він займеться пошуком оптимальної моделі майбутнього вільного ринку землі в рамках головної аграрної конференції GRAIN UKRAINE.

Під час круглого столу «Відкрити землю: як? Варіанти, ризики, перспективи »основний вектор дискусії буде зміщений в практичну сторону питання. Учасники обговорять, який законопроект має більше шансів стати основою реформи, а також які ключові вузькі місця в запуску ринку.

Не залишаться без уваги і найбільш гострі питання майбутньої реформи: що робити з інвентаризацією державної землі, як великий бізнес планує свою діяльність на найближчі 3-5 років в зв'язку з відкриттям ринку землі, яка модель ринку землі може залучити в Україну серйозні іноземні інвестиції.

Ще один учасник конференції GRAIN UKRAINE в Одесі, директор компанії SmartFarming, Артем Беленко вважає, що для успіху реформи в першу чергу потрібно провести інвентаризацію, умовний перепис банку земель і звести всі актуальні дані в одному місці.

«Потрібно запустити нормальний прозорий механізм аукціонів (по типу ProZorro), де є індикативи за цінами, зрозумілі і чіткі умови допуску до торгів. Держава може тільки поставити мінімальну планку за ціною продажу і забезпечити прозорий механізм. Ринок інше зробить сам», -підкреслив він.

Ефективна модель ринку, погоджується з ним Владислава Рутицька, екс-заступник Міністра аграрної політики та продовольства України, член Нацради реформ і ініціатор круглого столу щодо земельної реформи, здатна залучити в Україну дуже серйозні «білі» інвестиції.

«Тому потрібні чіткі і прозорі правила гри, без термінів, мораторіїв, зауважень, поправок на майбутні прийняті закони, без преференцій для певних осіб і подвійного тлумачення. В іншому випадку у нас буде і далі функціонувати «чорний ринок», - впевнена Рутицька.

 biz.nv.ua

Україна

новини

ринок землі

Правила цитування

Зателефонуйте нам

+38 032 456 7887+38 067 123 3219
Замовити

Ваша заявка успішно прийнята!

Очікуйте дзвінок оператора..

Будь-яке використання матеріалів цього сайту дозволяється лише за умов прямого гіперпосилання на info.shuvar.com

закрити

закрити