укр

eng

Категорії сайту

Головна Топ 10 Аналітика
Ціни Обсяги Виробництво
Новини Про нас Контакти

 

Соціальні мережі

Справа професіоналів. Чи вдалось фермерам України вберегти врожай картоплі від погодних катаклізмів?

Інформація про втрати врожаю картоплі через аномальну посуху в країнах ЄС не на жарт сколихнула плодоовочевий бізнес України. Погодні катаклізми цього сезону не оминули і нас, але фахівці галузі вважають, що поки що ситуація на українських полях далека від катастрофічної, хоча остаточні висновки про врожайність та потенціал зберігання картоплі можна буде зробити не раніше ніж в кінці вересня, коли комерційний сегмент завершуватиме збирання картоплі.

«Погодні умови тримають в тонусі наших фермерів майже кожен рік і цей сезон не є винятком. В травні та червні на формування бульб негативно вплинула посуха, але це стосується тільки тих господарств, які вирощують картоплю без зрощення. Професійні виробники констатують зменшення кількості бульб, втім, їх товарність, станом на середину серпня, цілком задовільна. Крім того, ситуація досить не рівномірна в розрізі регіонів: на Сході насадження картоплі більше постраждали від посухи, а на Заході, який вважається одним з головних виробничих регіонів в країні, врожайність приблизно дорівнює показникам минулого року і у фермерів, і у населення. Вартість картоплі на гуртових ринках сьогодні теж майже співпадає з цінами серпня 2017 року »,- розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту маркетинг-аналітика гуртового ринку «Шувар».

«Найбільш постраждали від спеки фермери на Сході України, вони не впорались із наслідками посухи, бо мали проблеми із зрошенням. В цьому регіоні температура ґрунту деколи досягала 60 °С, розвиток бульб призупинився ще у червні, а частина картоплі просто спеклась в землі. На Заході ситуація значно краща, дощі, які розпочались в другій половині літа нівелювали негативний вплив високих температур. Але поки що зарано робити висновки щодо майбутнього врожаю, бо після дощів на картопляних насадженнях досить швидко почали розповсюджуватись парша та фузаріоз. Професійні виробники впораються з цим, а от дрібні фермери та населення навряд чи. Це говорить про те, що потенціал зберігання непрофесійної картоплі цього сезону буде дуже низький»,- коментує ситуацію Віктор Різник, керівник комерційних проектів компаній «Агріко Україна».
Найбільша пропозиція картоплі і, відповідно, найнижча ціна очікується в другій половині вересня – на початку жовтня. В цей період ціна може знизитись навіть нижче минулорічних показників, тому що фермери почнуть позбавлятись від т.з. проблемної картоплі, дрібної та враженої хворобами.

«Масове збирання картоплі цього року розпочнеться за місяць-півтора, тобто, дещо пізніше ніж зазвичай. Проблемна картопля буде реалізовуватись в першу чергу, її цього року буде досить багато. І це серйозна загроза для перекупників, адже вражена фузаріозом картопля буде зберігатись не довго - до грудня максимум. Тобто, вже у другій половині сезону ціна картоплю може бути вищою від тієї, що сформується восени. Але на задовільну ціну зможть розраховувати в основному продавці якісної картоплі, продавати дрібну буде набагато важче», - розповідає Оксана Руженкова, виконавчий директор Української асоціації виробників картоплі (УАВК) .
Зменшення пропозиції картоплі в цьому сезоні слід очікувати також через вже звичну тенденцію до скорочення виробничих площ в комерційному секторі. Ціни на картоплю останні кілька сезонів не дуже надихали фермерів інвестувати в розвиток цього бізнесу. Кожного сезону кількість гравців скорочується, але в секторі лишаються, в основному, професіонали, які вміють заробляти на картоплі навіть в умовах низької ціни.

«Вирощувати картоплю в Україні сьогодні можна або професійно, або не варто цим займатись взагалі. Неякісна картопля вже неконкурентоспроможна на внутрішньому ринку, про її експорт взагалі мова не йде. До того ж, вже зрозуміло, що картопля не є високомаржинальною культурою, тому кількість бажаючих її вирощувати щороку буде зменшуватись. Займатись цим бізнесом варто лише у випадку наявності належної інфраструктури для виробництва та зберігання, налагоджених каналів збуту і, головне, треба вміти отримувати високу товарність, тобто, бульби калібру не менше 50-55 + . В такому випадку картопляний бізнес буде приносити хай не великий, але стабільний заробіток»,- розповідає Дмитро Малиновський, комерційний директор господарства «Імпак».

Слід зазначити, що фахівці ринку без особливого оптимізму сприймають інформацію про неврожай картоплі в Європі. На їх думку навіть суттєва різниця в ціні на нашому ринку та ринку ЄС нажаль не відкриє для української картоплі додаткових можливостей збуту у вигляді експорту. Головно перепоною в даному випадку лишається діюча вже понад 15 років доктрина про заборону імпорту української картоплі країнами ЄС, через невідповідність фітосанітарним вимогам цього ринку.
Втім, гарною новиною є досить низька вирогітність конкуренції на внутрішньому ринку із імпортом в другій половині сезону, але знов таки, цим зможуть скористатись лише продавці якісною української картоплі.
Нагадаємо, станом на середину серпня 2018 року, на гуртових ринках України картопля пропонується по 3,5-4,5 грн/кг (0,11-0,15 EUR/кг), тобто, за тими ж цінами, що і рік тому. В Польщі картопля коштує 0,10-0,16 EUR/кг і це майже в 2 рази дорожче ніж в серпні 2017 року.

info.shuvar.com

 

Україна

новини

картопля

ціни

Правила цитування

Зателефонуйте нам

+38 032 456 7887+38 067 123 3219
Замовити

Ваша заявка успішно прийнята!

Очікуйте дзвінок оператора..

Будь-яке використання матеріалів цього сайту дозволяється лише за умов прямого гіперпосилання на info.shuvar.com

закрити

закрити