укр

eng

Скільки коштує часник в Україні?

Ціни на часник в черговий раз розчарували українських фермерів. Сезон збирання озимого та ярового часнику розпочався в господарствах ще у липні, але із середини літа і протягом вересня середня ціна на продукцію лишається нижчою від минулорічних показників на 35% за рахунок більшої пропозиції. Втім, ситуацію на ринку можна дійсно назвати парадоксальною, адже українським роздрібним мережам як і раніше бракує українського часнику, а на гуртових ринках, в залежності від якості, ціни на часник можуть відрізатись в 2 і більше рази!

«Вже кілька сезонів поспіль на ринку створюється приблизно однакова ситуація – українського часнику стає більше, ціни на нього немає, втім, супермаркети продовжують працювати із імпортом . Справа в тому, що в загальній масі врожаю в українських господарствах дуже важко зібрати комерційну партії якісного часнику. В цьому сезоні навіть відносно крупні виробничі проекти отримали низький відсоток товарності, а продати неякісний часник іноді просто неможливо,– розповідає Тетяна Гетьман, експерт плодоовочевого ринку Східної Європи. – Втім, треба віддати належне наполегливості українських виробників, які вирішили стати професіоналами в часниковому бізнесі. Вони відпрацьовують технології, збільшують площі, тобто, роблять все можливе для того, щоб потіснити імпорт в українським мережах. І деяким це вже вдається».

За даними пані Гетьман, в останні 5 років Україна майже в 2,5 рази скоротила імпорт часнику в т.ч. за рахунок розвитку власного виробництва. Якщо ще у 2013 році ми завозили з інших країн 6,5 тис. тонн часнику, то в 2017 році потреба в імпорті скорилась до 2,5 тис. тонн. Більшість часнику ми як і раніше завозимо з Китаю, хоча, останнім часом в структурі поставок постійно збільшується частка Єгипту. Представники роздрібних мереж стверджують, що китайський часник поки що більш «зрозумілий» для них за якісними показниками і обсягами пропозиції, але вони відкриті до роботи із українським продуктом.

«Працювати із імпортним часником зручніше, він завжди присутній на ринку в потрібному обсязі і належній якості. Якість українського часнику не завжди відповідна, до того ж, проблемою лишається його комерційний обсяг і наявність документів, підтверджуючих походження продукції. Якщо український фермер вирішить всі ці питання ми із задоволенням зробимо ставку на патріотизм наших покупців і замінимо китайський часник українським продуктом», - повідомив менеджер із закупок категорії «Овочі та фрукти» однієї з провідних роздрібних мереж в Україні.

Фахівці галузі кажуть, що часниковим бізнесменам в Україні поки що не вистачає досвіду і вчаться вони переважно на власних помилках в умовах жорсткої конкуренції із імпортом. Не всі витримують такий темп, дехто почав виходити з часникового бізнесу. Втім, загальна тенденція лишається позитивною за рахунок розширення професійних плантацій. За даними ДержСтату України в 2017 році до існуючих 21,2 тис. га часнику додалось ще мінімум 2 тис. га комерційних плантацій.

«Кілька років тому високі ціни на імпортний часник привернули увагу до вирощування часнику українських бізнесменів, які не мали жодного досвіду в цій нелегкій справі. Цим скористались продавці насіннєвого матеріалу, здебільшого мова йшла про насіння сумнівної якості. Наслідки для багатьох фермерів були катастрофічні, тому, сьогодні ми спостерігаємо зменшення кількості виробників. Втім ті, хто зробив правильні висновки зі свого дуже дорогого досвіду збільшують площі і на них відпрацьовують вже професійні технології вирощування. Вони працюють із сертифікованим якісним насінням, мають певну інфраструктуру для доробки сировини до стадії продукту. Врожайність в цих господарствах в 2 рази вища від середньої по Україні, собівартість нижча, а відпускні ціни майже в 2 рази вищі від дрібного некаліброваного часнику. Це достойна винагорода за системний професійний підхід до ведення аграрного бізнесу», - розповідає Володимир Власенко, президент Асоціації виробників часнику України.

Втім, експерт наголошує, що цього сезону навіть професійним господарствам було досить важко впоратись із погодними катаклізмами, тому, середня врожайність по країні в 2018 році все ж таки буде гіршою від попереднього сезону.

«В квітні та травні цибулини часнику формувались в умовах сильної посухи, а на початку літа розпочались майже безперервні дощі, які спровокували розповсюдження хвороб на плантаціях. Тому, з якістю часнику цього року проблема ще більша ніж в попередніх сезонах. Звичайно, ситуація дуже ускладнена неякісним насінням», - додає пан Власенко.

Фахівці «Інфо-Шувар» наголошують на тому, що цього року і діапазон цін на часник в Україні суттєво збільшився, як за рахунок зниження мінімальних цін, так і за рахунок підняття максимальної межі. Так, на гуртових ринках України сьогоні можна знайти дрібний вражений хворобами часник по 15-18 грн/кг (0,45-0,55 EUR/кг), виробники кажуть, що така ціна лише частково дозволяє покрити витрати на виробництво. В той самий, час якісний упакований часник калібру 45+ і вище досить успішно продається від 30 до 45 грн/кг (0,91-1,36 EUR/кг) і така ціна відповідає вартості якісного імпортного часнику.

Детальна інформація по динаміці цін на часник та іншу плодоовочеву продукцію на ринку України, Польщі та Іспанії знаходиться на цьому порталі у розділі "Аналітика".

info.shuvar.com

Україна

новини

часник

ціни

Правила цитування

Зателефонуйте нам

+38 032 456 7887+38 067 123 3219
Замовити

Ваша заявка успішно прийнята!

Очікуйте дзвінок оператора..

Будь-яке використання матеріалів цього сайту дозволяється лише за умов прямого гіперпосилання на info.shuvar.com

закрити

закрити